- Szczegóły
- Odsłony: 93
Miasto Świnoujście – Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Świnoujściu realizuje program Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Korpus Wsparcia Seniorów” – edycja na 2024r.
W dniu 19 czerwca 2024r. Wojewoda Zachodniopomorski podpisał z Gminą Miasto Świnoujście umowę na dofinansowanie zadania własnego gminy środkami pochodzącymi z budżetu państwa w ramach Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na 2024r.
Wysokość otrzymanej dotacji:
-
Moduł I: 63,718,00 zł (Całkowity koszt zadania: ok. 79.000,00zł).
-
Moduł II: 30.664,00 zł (Całkowity koszt zadania: ok. 38.000,00zł).
Dzięki realizacji programu seniorzy będą mieli większy dostęp do uzyskania wsparcia w czynnościach życia codziennego oraz będą mogli zwiększyć poczucie swojego bezpieczeństwa.
Adresatami Programu ”Korpus Wsparcia Seniorów” są osoby w wieku 60 lat i więcej, które mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzący samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkający z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia.
Program realizowany jest w dwóch modułach.
-
Moduł I programu zakłada wsparcie gmin w zakresie rozwoju działań samopomocowych poprzez uruchomienie i utrzymanie usług opiekuńczych świadczonych w formie usług sąsiedzkich.
W dniu 27 lipca 2024r. wejdzie w życie zmiana obecnie obowiązującej uchwały Nr XXVI/217/2004 Rady Miasta Świnoujście z dnia 29 czerwca 2004r. w sprawie zasad przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze ze zmianami, w której dodano zapisy dotyczące udzielania pomocy w formie usług sąsiedzkich (opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego w dniu 12 lipca 2024r. ).
Z uwagi na powyższe osoby, które chciałyby skorzystać z usług sąsiedzkich i posiadają kontakt z sąsiadem lub znają sąsiada, który chciałby udzielać pomocy usługowej – są proszone o zgłaszanie się od dnia 29 lipca 2024r. do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Świnoujściu, ul. Dąbrowskiego 4, do pracowników Działu Pracy Socjalnej pod nr tel. 91 32 25 471, w godz. od 800 do 1500 lub pracowników Działu Usług Opiekuńczych tel. 91 32 25 493 w godz. od 800 do 1500.
-
Moduł II programu obejmuje wspieranie gmin w realizacji usług opiekuńczych poprzez dostęp do tzw. „opieki na odległość” (opaski na nadgarstek wraz z całodobową usługą teleopieki) mającej na celu poprawę bezpieczeństwa oraz możliwość samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Świnoujściu od 2022r. realizuje program w tym zakresie.
W ramach Modułu II Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” jest zapewniony dostęp do opasek na nadgarstek, tzw. „opasek bezpieczeństwa” połączonych z całodobową usługą operatora pomocy (teleopieką) – w przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia wciśnięcie guzika alarmowego, znajdującego się na urządzeniu, umożliwia połączenie się ze stale gotową do interwencji centralą. „Opaska bezpieczeństwa” wyposażona jest w następujące funkcje:
-
przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS,
-
funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi,
-
funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (puls i saturacja),
-
lokalizator GPS,
-
detektor upadku,
Aktualnie zakupionych jest 55 opasek bezpieczeństwa. Urządzenia te od początku roku trafiają do seniorów, z którymi zawierane są umowy na bezpłatne korzystanie z usługi teleopieki. Osoby zainteresowane udziałem w Module II programu mogą kontaktować się z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Świnoujściu, ul. Dąbrowskiego 4, III p. - pok. 316, lub pod nr tel. 539 090 787 i 91 32 25 493. Udział w programie jest bezpłatny (ilość osób w programie jest ograniczona).
- Szczegóły
- Odsłony: 93
Dnia 20 lipca 2024r. pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Świnoujściu uczestniczyli w II Pikniku Rodzinnym, zorganizowanym przez Zakład Opieki Długoterminowej „Fregata” w Świnoujściu. W trakcie imprezy rozpowszechnialiśmy informację na temat rodzicielstwa zastępczego, rozmawiając z rodzinami i rozdając drobne upominki z logo Kampanii Promującej Ideę Rodzicielstwa Zastępczego. Pogoda i goście dopisali. Atrakcji było mnóstwo, a nasz kącik plastyczny dla dzieci cieszył się dużym zainteresowaniem.
- Szczegóły
- Odsłony: 92
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie realizuje projekt: „Regionalna Sieć Diagnostyczno – Terapeutyczna”. Celem tego projektu jest wsparcie rodzin i dzieci z pieczy zastępczej oraz rodzin adopcyjnych z terenu województwa zachodniopomorskiego. Poniżej opis oferowanych usług:
Pakiet I.
W ramach projektu, w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Szczecinie funkcjonuje Zespół ds. Wspierania Pieczy Zastępczej i Adopcji, oferujący usługi w zakresie:
1) wsparcia dla rodziców zastępczych i adopcyjnych oraz wychowawców w placówkach opiekuńczo-wychowawczych:
- specjalistyczne doradztwo w środowisku zamieszkania lub innym miejscu wskazanym przez odbiorcę, online (Zoom), mailowe, telefoniczne;
- tworzenie i wspieranie grup zrzeszających rodziny zastępcze i adopcyjne, w tym doradztwo specjalistyczne,
2) wsparcia dla kadry instytucji pracujących z dzieckiem przebywającym w pieczy zastępczej, np.: szkół, placówek wsparcia dziennego, PCPR, MOPR, OPS, CUS:
- doradztwo indywidualne i grupowe dotyczące specyfiki funkcjonowania dziecka w pieczy zastępczej;
- szkolenia dla kadry nauczycielskiej i rad pedagogicznych;
- wsparcie mentorskie wolontariuszy pracujących na rzecz dzieci przebywających w pieczy zastępczej.
Skład zespołu doradczego:
Malwina Wolska — psycholog, terapeuta
Piotr Bakan — suicydolog, terapeuta
Teresa Lassota — pedagog społeczny, terapeuta.
Pakiet II.
Projekt przewiduje również utworzenie i prowadzenie centrów świadczących nieodpłatne usługi diagnozy i terapii dzieci z FASD i innymi deficytami rozwojowymi. Powstaną dwa Centra o rozszerzonej działalności: diagnostycznej i terapeutycznej — w Szczecinie oraz w Szczecinku, a także trzy o profilu terapeutycznym — w Dębnie, Sławnie oraz Wałczu. Centrum w Szczecinie, o charakterze modelowym/pokazowym będzie prowadzone przez partnera merytorycznego w projekcie, Zachodniopomorską Fundację Pomocy Rodzinie „Tęcza Serc”.
Uruchomienie centrów jest procesem wymagającym czasu (dostosowanie lokali oraz szkolenie kadr), dlatego Centra zaczną działać latem przyszłego roku. Ich oferta, w zależności od typu placówki, będzie zróżnicowana i obejmować może m.in.:
1) diagnozę FASD i innych deficytów rozwojowych,
2) specjalistyczne poradnictwo dla rodziców i opiekunów prawnych,
3) tworzenie i pomoc w realizacji domowych programów terapeutycznych,
4) terapia integracji sensorycznej SI,
5) terapia integracji bilateralnej wg Sheila Dobie (BI),
6) terapia integracji niedojrzałości neuromotorycznej wg Dr Sally Goddard Blythe (INPP),
7) terapia integracji Funkcji Wykonawczych,
8) terapia funkcji językowych i innych funkcji poznawczych Dr Neuronowski,
9) terapia przetwarzania słuchowego Provider Neuroflow,
10) terapia przetwarzania słuchowego Dr Kjelda Johansena (IAS),
11) terapia poznawcza Instrumental Enrichment Feuersteina (IE),
12) terapia traumy Somatic Experiencing (SE),
13) terapia Brainspotting,
14) terapia pedagogiczna dla dzieci z nadpobudliwością psychoruchową i innymi zaburzeniami zachowania,
15) terapia psychologiczna,
16) zajęcia ruchowe Metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherbone,
17) terapia indywidualna i rodzinna,
18) terapia logopedyczna,
19) terapia metodą Self-Reg (metoda samoregulacji u dzieci),
20) terapia EmotionAid°,
21) terapia TBRI — Trust-Based Relational Intervention°.
Uczestnikami projektu mogą być dzieci i młodzież objęta pieczą zastępczą, rodzice zastępczy, rodzice adopcyjni zamieszkujący województwo zachodniopomorskie (pracujący, uczący się lub zamieszkujący obszar województwa zachodniopomorskiego w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego). Wsparcie będzie świadczone nieodpłatne, a warunkiem skorzystania z usług będzie wypełnienie formularza zgłoszeniowego (projektowego) oraz dostarczenie dokumentu potwierdzającego status rodzica zastępczego.
W przypadku, gdyby byli Państwo zainteresowani udziałem w powyższych działaniach, prosimy o kontakt koordynatorami rodzinnej pieczy zastępczej a w przypadku rodzin adopcyjnych – z odpowiednim Ośrodkiem Adopcyjnym.
- Szczegóły
- Odsłony: 192
Drogi Czytelniku,
w informacji z marca 2024r. dowiedziałeś się o tym, w jaki sposób rodzic biologiczny, który utracił możliwość opiekowania się swoim dzieckiem, może ją odzyskać. Dziś zajmiemy się tematem poradnictwa specjalistycznego, w tym poradnictwa specjalistycznego dla rodzinnej pieczy zastępczej.
Ustawa z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2023r., poz. 901 ze zm.) w art. 19 pkt 2 nakłada na powiaty obowiązek prowadzenia poradnictwa specjalistycznego. W art. 46 z kolei doprecyzowuje, że działanie to jest skierowane do osób i rodzin, które doświadczają trudności lub potrzebują wsparcia w rozwiązywaniu problemów życiowych a pomoc ta ma być udzielana bez względu na dochód. Wśród form poradnictwa ustawodawca wymienia:
- poradnictwo prawne, które obejmuje udzielanie informacji o obowiązujących przepisach z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, zabezpieczenia społecznego, ochrony praw lokatorów,
- poradnictwo psychologiczne, które jest realizowane poprzez procesy diagnozowania, profilaktyki i terapii,
- poradnictwo rodzinne, dotyczące problemów funkcjonowania rodziny, w tym opieki nad osobą niepełnosprawną a także terapię rodzinną.
Oprócz wymienionych form wsparcia poradnictwo specjalistyczne jest szeroko obecne w systemie pomocowym. W mieście Świnoujście funkcjonują ponadto dla przykładu: Ośrodek Interwencji Kryzysowej, Regionalne Centrum Kryzysowe, Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy Domowej, Centrum Zdrowia Psychicznego, Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna, Lokalny Punkt Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, Punkt Nieodpłatnej Pomocy Prawnej i Mediacji oraz wiele innych. Wszystkie one realizują swoje zadania ustawowe i statutowe, ale wpisują się w szeroko rozumianą pomoc specjalistyczną.
Niezależnie od wymienionych powyżej, rodzinna piecza zastępcza jest objęta kierowaną do niej wyłącznie pomocą specjalistyczną, o której mowa w ustawie z dnia 9 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2024r., poz. 177 ze zm.). Art. 76 ust. 4 pkt nakłada to zadanie na organizatora rodzinnej pieczy zastępczej, którym w mieście Świnoujście jest Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Do form tej pomocy należą:
- poradnictwo i terapia dla osób sprawujących rolę rodziców zastępczych oraz członków ich rodzin,
- pomoc prawna, szczególnie w zakresie prawa rodzinnego,
ale też: przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu rodziców zastępczych, zapewnienie badań psychologicznych i pedagogicznych kandydatom do pełnienia funkcji rodziny zastępczej, organizowanie szkoleń i spotkań grupy wsparcia dla rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka. Jednocześnie rodziny zastępcze mogą korzystać ze wszystkich form wsparcia, nie tylko tych kierowanych wyłącznie do nich.
Jak widzisz Drogi Czytelniku, rodzic zastępczy, ale także każdy mieszkaniec miasta może liczyć na wsparcie w przeżywanych problemach i trudnościach. Zatem jeśli borykasz się z czymś trudnym, z czymś, co przekracza Twoje możliwości radzenia sobie, jeśli funkcjonowanie Twoje lub Twojej rodziny napotyka na trudności – już wiesz, że nie jesteś sam.
Jeśli temat Cię zainteresował, zapraszam do bezpośredniego kontaktu z pracownikami Działu Pieczy Zastępczej i Poradnictwa Specjalistycznego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Świnoujściu (ul. Dąbrowskiego 4, pokój 107 I piętro, pokój 209 II piętro, tel. 91 322 54 96, 91 322 54 83) – CAŁY CZAS POSZUKUJEMY KANDYDATÓW NA RODZICÓW ZASTĘPCZYCH ?
Wypatruj też kolejnych informacji od nas. Co kwartał razem będziemy się zagłębiać w tematykę rodzicielstwa zastępczego. Następnym razem przyjrzymy się krok po kroku procedurze ustanowienia rodziną zastępczą.
Strona 1 z 40